Memoriál Josefa Šťulíka – přespolní běh

V úterý 11. dubna 2023 se žáci naší školy zúčastnili přespolního běhu pro mládež v Ležákách.

Tento běžecký závod se koná každoročně a jeho cílem je vzbudit zájem nejmladší generace o historii památných míst souvisejících s nacistickou represí na území České a Slovenské republiky.

Záštitu převzala paní Jarmila Kratochvílová, držitelka stále platného světového rekordu v běhu na 800 m, která osobně odstartovala všechny soutěžní kategorie.

Trať závodu vedla po polní cestě, kterou chodily ležácké děti do školy do Včelákova. Na závěr běžce čekalo prudší stoupání do cíle po asfaltové silnici až na včelákovské náměstíčko.

Dívky běžely trasu dlouhou 1,9 km, chlapci 2,3 km.

Trať byla v letošním ročníku náročná kvůli rozblácenému terénu, dešti a chladu.

Po absolvování běhu na závodníky čekalo v cíli občerstvení a možnost prohlédnout si muzeum a galerii v areálu Památníku Ležáky, kde jsme se mimo jiné dozvěděli o jejich obyvatelích i samotné historii obce.

Většina obyvatel Ležáků i okolních obcí nesouhlasila s nacistickou okupací v roce 1939 a mnozí z nich se zapojili do odbojové organizace založené téhož roku v březnu. Shromažďovali zbraně, pomáhali rodinám zatčených, šířili ilegální tiskoviny. Připojili se k nim také kameník Josef Šťulík a jeho švagr mlynář Jindřich Švanda.

Josef Šťulík, po kterém je tento závod pojmenován, byl vězněný od 22. června 1942 pardubickým gestapem a ve čtvrtek 2. července 1942 popraven s dalšími spolupracovníky výsadku Silver A u Zámečku v Pardubicích.

Ve středu 24. června 1942 obklíčili nacisté Ležáky, shromáždili osoby zde trvale přihlášené k pobytu. Pět dětí vyzvedly eskorty ze včelákovské a skutečské školy. Obyvatele postupně převezli do Zámečku v Pardubicích. V pozdním odpoledni jednotlivá stavení zapálili. Celkem 33 ležáckých obyvatel zatčených v tento den bylo popraveno u Zámečku.

„Je mnoho běžeckých závodů, ale jen některé jsou výjimečné.“ Uvádí heslo otištěné na propozicích. Věřím, že i pro naše žáky byl tento závod ojedinělý pro svůj účel a místo, na kterém se uskutečnil.

Děkujeme všem zúčastněným za reprezentaci školy.

Monika Štěpánková