Bolest – nemoc jménem šikana (preventivní program pro 8. ročníky)

Principy šikanizujícího jednání se nemění, mění se však nástroje, které agresoři používají. „Klasická“ šikana většinou probíhala v uzavřeném kolektivu, v současné době šikaně napomáhají nové komunikační technologie: především internet a mobilní telefony. Tyto technologie potlačují hranice mezi školou a domovem. To znamená, že šikana ve třídě již nekončí za hranicemi pozemku školy, ale pokračuje v soukromí oběti. Prudký rozvoj sociálních sítí způsobil, že oběť šikany může být atakována neustále, a to i v případě, že se drží stranou kolektivu. Tento multimediální a interaktivní program se skládal z následujících bloků:

  1. Co člověka bolí
  2. Jak se cítí ponižovaný a ponižující
  3. Jak se pozná šikana
  4. Způsoby ubližování (šikany)
  5. Kde k ubližování (šikaně) dochází
  6. Kde hledat pomoc